مخالفان مدعی پیروزی هستند زیرا رای دهندگان احزاب مورد حمایت ارتش را رد می کنند

مخالفان مدعی پیروزی هستند زیرا رای دهندگان احزاب مورد حمایت ارتش را رد می کنند

حزب مترقی حرکت رو به جلو تایلند در انتخابات این کشور روز دوشنبه پیروز شد.

بانکوک:

حزب مترقی حرکت به جلو تایلند پس از نتیجه خیره کننده ای که احزاب مورد حمایت ارتش را که نزدیک به یک دهه بر پادشاهی حکومت می کنند، نابود کرد، در انتخابات این کشور روز دوشنبه پیروز شد.

افزایش گسترده حرکت رو به جلو (MFP) در رای گیری روز یکشنبه باعث شد که این حزب در مسیر تبدیل شدن به بزرگترین حزب قرار گیرد و به دنبال آن مخالفان رقیب آن – جنبش فیو تای از تاکسین شیناواترا، نخست وزیر میلیاردر سابق، قرار بگیرند.

رای دهندگان تایلندی با تعداد بی سابقه ای برای صدور حکم وحشیانه در مورد نخست وزیر سابق کودتای پرایوت چان-ا-چا، که به رکود اقتصادی و سرکوب حقوق متهم شده است، شرکت کردند.

پیتا لیمجارونرات، رهبر MFP گفت که او به دنبال ایجاد یک ائتلاف شش حزبی از جمله Pheu Thai است که گفت آماده پیوستن است، اگرچه مذاکرات درباره جزئیات هنوز آغاز نشده است.

او در مقر MFP در بانکوک به خبرنگاران گفت: “من پیتا لیمجارونرات، نخست وزیر بعدی تایلند هستم.”

وی افزود: «ما آماده‌ایم دولت را تشکیل دهیم» و قول داد که «نخست وزیر برای همه» باشیم.

پیتا گفت که با پائونگ‌ترن شیناواترا، نامزد اصلی نخست‌وزیری فیو تای تماس گرفته است تا به او به خاطر کمپین انتخاباتی‌اش تبریک بگوید و از او برای پیوستن به ائتلاف دعوت کند.

او به انگلیسی گفت: “احساس هوا تغییر کرده است، درست بود. زمان بندی مناسب بود، مردم به اندازه کافی از آن عبور کرده اند.”

“امروز یک روز جدید است و امیدوارم پر از آفتاب و امید باشد.”

بین آنها، MFP و Pheu Thai انتظار می رود که 292 کرسی از 500 کرسی مجلس سفلی را به خود اختصاص دهند و دو حزب اصلی متحد ارتش در مجموع تنها 76 کرسی را به خود اختصاص دهند.

اما در پادشاهی که کودتاها و احکام دادگاه اغلب بر صندوق های رای غلبه کرده است، این نگرانی وجود دارد که نتیجه هنوز خنثی شود.

MFP متعهد شده است که قوانین سختگیرانه توهین سلطنتی تایلند را اصلاح کند و آن را در مسیر برخورد با تشکیلات سلطنتی-نظامی قدرتمند پادشاهی قرار دهد.

جدیدترین نیروی در سیاست تایلند، MFP، انرژی تظاهرات دموکراسی خواهانه به رهبری جوانان را در سال 2020 در یک کمپین انتخاباتی هدایت کرد که نسل جوان مشتاق تغییر را در مقابل گارد قدیمی محافظه کار که توسط ژنرال سابق 69 ساله پرایوت تجسم یافته بود، هدایت کرد.

بیم، 29 ساله، دستیار شخصی و رای دهنده MFP که در اعتراضات سال 2020 شرکت کرد، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «احساس می کنم کشور من (امید) به آینده دارد.

مردم واقعاً چشمان خود را باز کرده اند.»

با شمارش آرا از 99 درصد شعب رای‌گیری، داده‌های کمیسیون انتخابات نشان داد که MFP با 14.1 میلیون رای مردمی و پس از آن Pheu Thai با 10.8 میلیون رای قرار دارد.

حزب ملل متحد تایلند به رهبری پرایوت – رئیس سابق ارتش که در کودتای 2014 قدرت را به دست گرفت – با 4.7 میلیون نفر در رتبه سوم قرار داشت.

اما در نشانه ای از نقاط اشتعال احتمالی در پیش رو، پیتا روز دوشنبه وعده اصلاح قانون کمتر اعظم را تکرار کرد که برای توهین به نظام سلطنتی مجازات های شدید زندان را اعمال می کند.

این موضوعی بود که زمانی در سیاست تایلند غیرقابل لمس تلقی می شد و فیو تای در طول مبارزات انتخاباتی از آن اجتناب کرد.

– ‘همکاری’ –

Pheu Thai، که از جمله تکرارهای قبلی، محبوب ترین حزب برای دو دهه بوده است، امیدوار بود به یک پیروزی بزرگ که به آن اجازه می دهد یک ائتلاف را رهبری کند.

این حزب به MFP تبریک گفت و گفت که حق رهبری دولت جدید را به دست آورده است.

Paetongtarn، دختر پدرسالار حزب و میلیاردر تبعیدی تاکسین، گفت که دو طرف هنوز مذاکره درباره جزئیات یک ائتلاف را آغاز نکرده اند.

علیرغم موفقیت، MFP و Pheu Thai به دلیل قانون اساسی 2017 که توسط حکومت نظامی نوشته شده است، هنوز با موانع زیادی برای حفظ قدرت روبرو هستند.

نخست وزیر جدید به طور مشترک توسط 500 نماینده منتخب در مجلس سفلی، به علاوه 250 نماینده سنا که توسط حکومت پرایوت منصوب می شوند، انتخاب می شود.

علاوه بر عدم قطعیت، شایعاتی مبنی بر اینکه MFP ممکن است با حکم دادگاه منحل شود – همان سرنوشتی که برای حزب پیشین آینده آن پس از عملکرد غیرمنتظره‌ای خوب در انتخابات 2019 نصیب آن شد، به گوش می‌رسد.

– اولین رای پس از اعتراض –

ایالات متحده، متحد تاریخی تایلند، گفت که “منتظر همکاری با دولت جدید منتخب مردم است”.

ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه، در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده نگران است که مخالفان اجازه حکومت ندارند، به خبرنگاران در واشنگتن گفت: “ما از حق مردم برای انتخاب دموکراتیک رهبران خود حمایت می کنیم.”

این انتخابات اولین انتخابات پس از اعتراضات سال 2020 بود که خواستار محدود کردن قدرت و مخارج پادشاه تایلند بودند.

تظاهرات با اعمال محدودیت‌های کووید-19 و دستگیری ده‌ها رهبر کاهش یافت، اما انرژی آنها باعث حمایت فزاینده از مخالفان رادیکال تر MFP شد.

MFP به دنبال رأی دهندگان هزاره و ژنرال Z بود که تقریباً نیمی از رای دهندگان 52 میلیونی را تشکیل می دهند، اما نتایج اولیه نشان داد که آنها در تمام جمعیت شناسی نفوذ دارند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)