ماموریت چینی Shenzhou-16 با اولین غیرنظامی به ایستگاه فضایی رسید

ماموریت چینی Shenzhou-16 با اولین غیرنظامی به ایستگاه فضایی رسید

خدمه با 3 همکار خود از پرواز Shenzhou-15 ملاقات کردند که به مدت شش ماه در ایستگاه بوده اند.

جیوچوان، چین:

چین روز سه‌شنبه سه فضانورد را به ایستگاه فضایی تیانگونگ خود فرستاد و برای اولین بار یک غیرنظامی را در مدار قرار داد زیرا برنامه‌هایش برای ارسال یک ماموریت خدمه به ماه تا سال ۲۰۳۰ را دنبال می‌کند.

دومین اقتصاد بزرگ جهان میلیاردها دلار در برنامه فضایی نظامی خود سرمایه گذاری کرده است تا بتواند با ایالات متحده و روسیه پیشی بگیرد.

خبرنگاران خبرگزاری فرانسه مشاهده کردند که خدمه Shenzhou-16 بر فراز یک موشک Long March 2F از مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan در شمال غربی چین در ساعت 9:31 صبح (0131 GMT) به پرواز درآمدند.

تلویزیون دولتی CCTV گفت، آنها بعد از ظهر سه‌شنبه، بیش از شش ساعت پس از بلند شدن، در ماژول هسته‌ای تیانهه ایستگاه فضایی پهلو گرفتند.

زو لیپنگ، مدیر مرکز پرتاب ماهواره Jiuquan گفت: پرتاب یک “موفقیت کامل” بود و “فضانوردان در شرایط خوبی هستند”.

ده ها نفر از کارمندان برنامه فضایی، که بسیاری از آنها در تمام طول سال در این سایت بزرگ زندگی می کنند، در پرتاب شرکت کردند و با موشک در پس زمینه سلفی گرفتند.

بچه ها در حالی که منتظر پرتاب بودند بازی می کردند، برخی پرچم های چین را در حالی که روی شانه های والدینشان می نشستند به اهتزاز در می آوردند.

تماشاگران صدای بلند “وای” را بلند کردند، فریاد “موفق باش” و تکان دادن موشک در میان ابری از دود اخرایی.

فرماندهی خدمه آن جینگ هایپنگ در چهارمین ماموریت خود و همچنین مهندس ژو یانگژو و استاد دانشگاه بی هانگ، گوی هایچائو، اولین غیرنظامی چینی در فضا هستند.

چین سومین کشوری بود که انسان ها را در مدار قرار داد و تیانگونگ جواهر تاج برنامه فضایی آن است که مریخ نوردهای روباتیک را نیز بر روی مریخ و ماه فرود آورده است.

مقامات گفتند که Shenzhou-16 اولین ماموریت به Tiangong از زمانی است که وارد مرحله “کاربرد و توسعه” خود شد.

خدمه با سه همکار خود از پرواز Shenzhou-15 ملاقات خواهند کرد که به مدت شش ماه در ایستگاه بوده و در روزهای آینده به زمین بازخواهند گشت.

لین شی چیانگ، سخنگوی آژانس فضایی سرنشین دار چین (CMSA) به خبرنگاران گفت که خدمه شنژو-16 در طول این ماموریت آزمایش‌هایی از جمله در «سیستم‌های فضایی با دقت بالا-زمان-فرکانس»، نسبیت عام و منشا حیات انجام خواهند داد. در روز دوشنبه.

این ایستگاه فضایی با آب آشامیدنی، پوشاک، غذا و سوخت در این ماه برای آماده شدن برای ورود Shenzhou-16 تامین شد.

یکی از کارشناسان به خبرگزاری فرانسه گفت که ماموریت روز سه شنبه نشان دهنده “پرواز چرخشی منظم خدمه” بود، اما حتی این نیز قابل توجه بود.

جاناتان مک داول، ستاره شناس و اخترفیزیکدان در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونیان، می گوید: «انباشته کردن عمق تجربه در عملیات پروازهای فضایی انسان مهم است و همیشه نقاط عطف دیدنی جدید را شامل نمی شود.

“قصر بهشتی”

“رویای فضایی” چین در زمان رئیس جمهور شی جین پینگ به مرحله اجرا درآمده است و ساخت یک پایگاه در ماه برنامه ریزی شده است.

لین از CMSA گفت: «هدف کلی دستیابی به اولین فرود خدمه چین روی ماه تا سال 2030 و انجام اکتشافات علمی ماه و آزمایش‌های فنی مرتبط است.

ماژول نهایی Tiangong – که به معنای “کاخ بهشتی” است – سال گذشته با موفقیت به ساختار اصلی متصل شد.

خبرگزاری دولتی شینهوا گزارش داد که این ایستگاه چندین قطعه از تجهیزات علمی پیشرفته را حمل می کند، از جمله “اولین سیستم ساعت اتمی سرد مبتنی بر فضای جهان”.

انتظار می رود تیانگونگ حداقل به مدت 10 سال در مدار پایین زمین در ارتفاعی بین 400 تا 450 کیلومتر (250 تا 280 مایل) باقی بماند.

به طور مداوم توسط تیم های چرخشی سه فضانورد خدمه می شود.

چین از سال 2011، زمانی که ایالات متحده ناسا را ​​از تعامل با این کشور منع کرد، عملاً از ایستگاه فضایی بین‌المللی کنار گذاشته شد و پکن را برای توسعه پست مداری خود تحت فشار قرار داد.

آژانس فضایی چین روز دوشنبه تکرار کرد که فعالانه به دنبال همکاری بین المللی در این پروژه است.

طبق گزارش CMSA، چین قصد دارد هر سال دو مأموریت فضایی خدمه به تیانگونگ بفرستد.

مورد بعدی Shenzhou-17 خواهد بود که انتظار می رود در ماه اکتبر پرتاب شود.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)