سنگاپور مردی بیش از 1 کیلوگرم شاهدانه را حلق آویز کرد

سنگاپور مردی بیش از 1 کیلوگرم شاهدانه را حلق آویز کرد

این مرد در سال 2018 به اعدام محکوم شد و دادگاه تجدیدنظر نیز این تصمیم را تایید کرد.

سنگاپور:

مقامات گفتند سنگاپور روز چهارشنبه یک زندانی را که به اتهام توطئه برای قاچاق یک کیلوگرم حشیش محکوم شده بود، به دار آویخت، بدون توجه به درخواست های بین المللی برای لغو مجازات اعدام.

این اعدام علیرغم درخواست دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از سنگاپور برای “تجدید نظر فوری” اعدام و درخواست ریچارد برانسون، سرمایه دار بریتانیایی برای توقف آن، انجام شد.

سخنگوی سازمان زندان‌های سنگاپور به خبرگزاری فرانسه گفت: «تانگاراجو سوپیاه سنگاپوری 46 ساله، امروز در مجتمع زندان چانگی حکم اعدامش را صادر کرد.

تانگاراجو در سال 2017 به اتهام “همدستی با شرکت در یک توطئه برای حمل و نقل” 1017.9 گرم (35.9 اونس) حشیش، دو برابر حداقل میزان مورد نیاز برای حکم اعدام در سنگاپور، محکوم شد.

او در سال ۲۰۱۸ به اعدام محکوم شد و دادگاه تجدیدنظر نیز این حکم را تایید کرد.

برانسون، یکی از اعضای کمیسیون جهانی سیاست مواد مخدر مستقر در ژنو، دوشنبه در وبلاگ خود نوشت که تانگاراجو در زمان دستگیری “هیچ جایی نزدیک” به مواد مخدر نبود و سنگاپور ممکن است یک مرد بی گناه را به قتل برساند.

وزارت امور داخله سنگاپور روز سه‌شنبه پاسخ داد که گناه تانگاراجو فراتر از یک شک منطقی ثابت شده است.

این وزارت گفت که دو شماره تلفن همراه که به گفته دادستان متعلق به او بوده برای هماهنگی تحویل مواد مخدر استفاده شده است.

در بسیاری از نقاط جهان – از جمله کشور همسایه تایلند – حشیش غیرقانونی شده است و مقامات از احکام زندان چشم پوشی کرده‌اند و گروه‌های حقوق بشری فشار زیادی بر سنگاپور برای لغو مجازات اعدام وارد کرده‌اند.

این مرکز مالی آسیایی دارای برخی از سخت‌ترین قوانین مبارزه با مواد مخدر در جهان است و اصرار دارد که مجازات اعدام همچنان یک عامل بازدارنده مؤثر در برابر قاچاق است.

اما دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با این نظر مخالف است.

OHCHR در بیانیه ای روز سه شنبه گفت: “مجازات اعدام هنوز در تعداد کمی از کشورها مورد استفاده قرار می گیرد، عمدتاً به دلیل افسانه ای که از جرم جلوگیری می کند.”

خانواده تانگاراجو درخواست عفو کردند و در عین حال برای محاکمه مجدد اصرار داشتند.

اعدام روز چهارشنبه اولین اعدام در شش ماه گذشته و دوازدهمین اعدام از سال گذشته در این شهر-دولت بود.

سنگاپور پس از بیش از دو سال وقفه، اعدام ها را در مارس 2022 از سر گرفت.

در میان اعدام شدگان، ناگانتران کی. دارمالینگام بود که اعدام او اعتراض جهانی از جمله سازمان ملل و برانسون را برانگیخت، زیرا به نظر می‌رسید که او دارای معلولیت ذهنی است.

سازمان ملل می‌گوید که مجازات اعدام در سطح جهانی ثابت نشده است که یک بازدارنده مؤثر است و با قوانین بین‌المللی حقوق بشر که فقط مجازات اعدام را برای جدی‌ترین جنایات مجاز می‌داند، ناسازگار است.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)