سفر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به قطر، 4 سال پیش قطع شد.

ولیعهد سعودی از قطر بازدید کرد، روابط 4 سال پیش قطع شد

محمد ولیعهد در دوحه با تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر دیدار کرد.

محمد بن سلمان، حاکم واقعی عربستان سعودی روز چهارشنبه به عنوان بخشی از سفر خلیج فارس وارد قطر شد و اولین سفر خود به این کشور پس از قطع روابط دو طرف چهار سال پیش بود.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین در ژوئن 2017 تمام روابط خود را با قطر قطع کردند و مدعی شدند قطر از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی حمایت می‌کند و بیش از حد به تهران رقیب ریاض نزدیک است – اتهاماتی که دوحه آن را رد کرد.

اما روابط در ماه ژانویه پس از یک نشست تاریخی در شهر صحرای عربستان سعودی به طور کامل احیا شد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی اعلام کرد، ولیعهد محمد با استقبال تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و با وی دیدار و گفتگو کرد.

سفر او در حالی انجام می شود که هجوم دیپلماسی برای حل مناقشات منطقه ای به ویژه با ایران و ترکیه رخ می دهد.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه این هفته برای گفتگوهای دو روزه در قطر حضور داشت.

آنکارا و دوحه در چند وقت اخیر به شرکای اقتصادی و سیاسی تبدیل شده بودند و دولت اردوغان به ویژه در جریان تحریم قطر توسط عربستان سعودی از دوحه حمایت کرد.

ترکیه – که از یک بحران اقتصادی جدید در حال فروپاشی است و به دنبال سرمایه گذاری و تجارت خارجی است – به دنبال بازسازی روابط با رقبای سابق خود در خلیج فارس از جمله امارات و عربستان سعودی است.

در سال جاری نیز نشانه هایی از گرم شدن بین عربستان سعودی و ایران دیده شده است که از آوریل چندین دور مذاکرات را با هدف بهبود روابط برگزار کرده اند.

تنش‌ها بین آنکارا و ریاض پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار سعودی در سال 2018 در کنسولگری عربستان در استانبول تشدید شد.

ماجرای خاشقجی

دستگیری مردی در پاریس در روز سه شنبه مظنون به دست داشتن در قتل خاشقجی، تهدیدی برای تحت الشعاع قرار دادن سفر شاهزاده محمد در خلیج فارس بود.

وجهه جهانی ولیعهد با قتل خاشقجی، منتقد مقامات سعودی در داخل کنسولگری این پادشاهی در استانبول، لکه دار شد.

اما فرانسه روز چهارشنبه مرد سعودی را که دارای گذرنامه ای به نام خالد العتیبی بود، پس از اینکه متوجه شد او همان فردی نیست که با حکم بازداشت صادر شده توسط ترکیه تحت تعقیب بود، آزاد کرد.

شاهزاده محمد پس از سفر به امارات وارد دوحه شد و با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی دیدار کرد و در محل نمایشگاه اکسپو 2020 شرکت کرد.

تدابیر امنیتی در اکسپو شدید بود، جایی که غرفه مجلل عربستان به روی بازدیدکنندگان بسته بود و جمعیت کوچکی از تماشاگران، از جمله زنان با لباس سیاه، بیرون جمع شده بودند.

آهنگ‌های عربستانی، از جمله آهنگی با شعر «خوش آمدید محمد»، از بلندگوی الوصل پلازا، محل مرکزی سایت پخش می‌شد.

دو کشور روز چهارشنبه بیانیه مشترکی منتشر کردند و گفتند که متعهد به “تقویت وحدت و ثبات شورای همکاری خلیج فارس” هستند که شامل عربستان سعودی، امارات، بحرین، کویت، عمان و قطر می شود.

شاهزاده سعودی از عمان وارد امارات شده بود، جایی که دو طرف قراردادهایی به ارزش 30 میلیارد دلار امضا کردند و همچنین روز پنجشنبه از بحرین بازدید و سپس به کویت خواهد رفت.

شاهزاده محمد سعی کرده خود را به عنوان یک قهرمان مدرنیزاسیون و اصلاحات معرفی کند، حتی در شرایطی که شهرت بین المللی او پس از قتل خاشقجی ضربه خورده است.

ولیعهد گفته است که مسئولیت کلی عربستان سعودی را می‌پذیرد، اما ارتباط شخصی را رد می‌کند و پادشاهی می‌گوید که این کار عواملی بوده است که «سرکش» شده‌اند.