سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که Omicron ممکن است بدون اقدام مسیر بیماری همه گیر را تغییر دهد

سازمان جهانی بهداشت هشدار می دهد که Omicron ممکن است بدون اقدام مسیر بیماری همه گیر را تغییر دهد

WHO گفت شواهد اولیه وجود دارد که نشان می‌دهد omicron خفیف‌تر از سویه دلتا است.

سازمان جهانی بهداشت گفت که نوع omcron ویروس کرونا ممکن است مسیر همه گیری را تغییر دهد. این سازمان از کشورها خواست تا هر چه سریعتر واکسیناسیون را انجام دهند و اقدامات لازم را برای محافظت از مردم در برابر عفونت حفظ کنند.

تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در یک نشست خبری روز چهارشنبه گفت: «ما می توانیم از تبدیل شدن Omicron به یک بحران جهانی جلوگیری کنیم. این ویروس در حال تغییر است، اما عزم جمعی ما نباید.»

این سازمان همچنین گفت در حالی که شواهد اولیه مبنی بر خفیف‌تر بودن omicron از سویه دلتا وجود دارد، هنوز برای قطعی کردن این موضوع خیلی زود است.

تدروس گفت: «ویژگی‌های خاصی از omicron، از جمله گسترش جهانی آن و تعداد زیادی جهش، نشان می‌دهد که می‌تواند تأثیر زیادی بر روند همه‌گیری داشته باشد.

کیت اوبراین، مدیر ایمن‌سازی و واکسن‌ها، در پاسخ به سوالی درباره یک مطالعه جدید از شرکت Pfizer و BioNTech SE در مورد نحوه عملکرد واکسن آن‌ها علیه omicron، گفت که WHO آگاه است و به یافته‌ها نگاه خواهد کرد.

او گفت: “ما هنوز در یک بیماری همه گیر دلتا هستیم، بنابراین واکسیناسیون با واکسن های موجود همچنان اولویت اصلی است.”

پیشتر در روز چهارشنبه، Pfizer و BioNTech گفتند مطالعات آزمایشگاهی اولیه نشان می‌دهد که ممکن است برای خنثی کردن نوع omicron به دوز سوم واکسن آنها نیاز باشد، تجزیه و تحلیلی که درایوهای تقویت‌کننده در سراسر جهان را تسریع می‌کند.

مطالب جدید پیشنهادی
مرد هندی-آمریکایی اهل تگزاس به طور مرموزی در اوکلاهاما پیدا شد

سازمان جهانی بهداشت به کشورها فشار آورده است که از تقویت کننده ها خودداری کنند تا واکسن های بیشتری را در اختیار کشورهای فقیرتری قرار دهند که نرخ تلقیح در آنها پایین است. اما اگر شواهد حاصل از آزمایشات نشان دهد که برای محافظت در برابر omicron به تزریق سوم نیاز است، ممکن است دولت‌ها کمتر این کار را انجام دهند.

این نوع در حال حاضر به 57 کشور گسترش یافته است و به نظر می رسد که بیشتر از گونه های ویروس قبلی قابل انتقال باشد. مایک رایان، مدیر اجرایی برنامه اضطراری سازمان جهانی بهداشت، گفت: اگرچه به نظر می رسد omicron قابلیت انتقال بالاتری نسبت به دلتا دارد، “این بدان معنا نیست که ویروس غیرقابل توقف است.”