روسیه از انتقاد آمریکا از استقرار تسلیحات هسته‌ای انتقاد کرد

روسیه از انتقاد آمریکا از استقرار تسلیحات هسته‌ای انتقاد کرد

روسیه می گوید موضع این کشور (در مورد تسلیحات هسته ای) سوء تعبیر شده است. (فایل)

مسکو:

روسیه روز شنبه انتقاد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا درباره طرح مسکو برای استقرار تسلیحات هسته ای تاکتیکی در بلاروس را رد کرد و گفت که واشنگتن برای دهه ها چنین سلاح های هسته ای را در اروپا مستقر کرده است.

روسیه روز پنج‌شنبه اعلام کرد که اولین استقرار چنین سلاح‌هایی را در خارج از مرزهای خود از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 ادامه می‌دهد و الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور بلاروس، گفت که این سلاح‌ها از قبل در حال حرکت هستند.

بایدن روز جمعه گفت که واکنشی «بسیار منفی» به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه روسیه طرح استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی در بلاروس را پیش برده است، داشته است. وزارت خارجه آمریکا طرح استقرار هسته ای روسیه را محکوم کرد.

سفارت روسیه در آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این حق حاکمیتی روسیه و بلاروس است که امنیت خود را از طریق ابزارهایی که ما لازم می‌دانیم در بحبوحه جنگ هیبریدی گسترده‌ای که واشنگتن علیه ما به راه انداخته، تضمین کنند».

اقداماتی که ما انجام می دهیم کاملاً با تعهدات حقوقی بین المللی ما مطابقت دارد.»

ایالات متحده گفته است که جهان با بزرگترین خطر هسته ای از زمان بحران موشکی کوبا در سال 1962 به دلیل اظهارات رئیس جمهور ولادیمیر پوتین در جریان درگیری اوکراین مواجه است، اما مسکو می گوید موضع این کشور به اشتباه تفسیر شده است.

پوتین که جنگ اوکراین را نبردی برای بقای روسیه در برابر غرب متجاوز می داند، بارها هشدار داده است که روسیه که بیش از هر کشور دیگری سلاح هسته ای دارد، از همه ابزارها برای دفاع از خود استفاده خواهد کرد.

سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی برای دستاوردهای تاکتیکی در میدان جنگ استفاده می‌شوند و معمولاً از نظر بازدهی کمتر از سلاح‌های هسته‌ای استراتژیک هستند که برای نابودی شهرهای ایالات متحده، اروپا یا روسیه طراحی شده‌اند.

سفارت روسیه انتقاد آمریکا از استقرار برنامه‌ریزی شده مسکو را ریاکارانه خواند و گفت که واشنگتن می‌تواند قبل از سرزنش دیگران از درون نگری استفاده کند.

ایالات متحده چندین دهه است که زرادخانه بزرگی از تسلیحات هسته‌ای خود را در اروپا حفظ کرده است. همراه با متحدان خود در ناتو در ترتیبات اشتراک هسته‌ای شرکت می‌کند و سناریوهای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه کشورمان را آموزش می‌دهد.»

ایالات متحده تسلیحات هسته ای را در اروپای غربی مستقر کرده است، از زمانی که رئیس جمهور ایالات متحده، دوایت دی آیزنهاور، مجوز استقرار آنها را در جنگ سرد به عنوان مقابله با تهدید تصور شده از سوی اتحاد جماهیر شوروی صادر کرد. اولین سلاح هسته ای آمریکا در اروپا در سال 1954 در بریتانیا مستقر شد.

بسیاری از جزئیات در مورد استقرار فعلی ایالات متحده طبقه بندی شده است، اگرچه فدراسیون دانشمندان آمریکایی می گوید که ایالات متحده دارای 100 سلاح هسته ای تاکتیکی B61 است که در اروپا – در ایتالیا، آلمان، ترکیه، بلژیک و هلند مستقر شده اند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)