دیدار نخست وزیر با هندی ها در سودان: برنامه های تخلیه اضطراری را آماده کنید

خارطوم پایتخت سودان شاهد برخی از شدیدترین درگیری ها بوده است.

خارطوم، سودان:

نارندرا مودی، نخست وزیر سودان امروز نشستی در سطح بالا برای بررسی وضعیت امنیتی سودان از طریق ویدئو کنفرانس برگزار کرد و از مقامات خواست تا برنامه های تخلیه اضطراری را برای هندی های سرگردان در این کشور آماده کنند.

اس جایشانکار وزیر امور خارجه، آجیت دووال مشاور امنیت ملی، راویندرا پراساد جیسوال سفیر هند در سودان و چند مقام ارشد دیگر در این نشست حضور داشتند.

در بیانیه دولت آمده است که نخست وزیر مودی آخرین تحولات سودان را ارزیابی کرد و گزارش دست اولی از شرایط روی زمین با تمرکز ویژه بر ایمنی بیش از 3000 شهروند هندی که در حال حاضر در سراسر کشور مستقر هستند، دریافت کرد.

نخست وزیر هند درگذشت یک تبعه هندی را که هفته گذشته به طرز فجیعی قربانی گلوله ولگرد شد، تسلیت گفت.

نخست وزیر مودی به مقامات دستور داد تا هوشیار باشند، تحولات را از نزدیک زیر نظر داشته باشند و به طور مداوم امنیت اتباع هندی در سودان را ارزیابی کنند و تمام کمک های ممکن را به آنها ارائه کنند.

نخست وزیر همچنین بر اهمیت حفظ ارتباط نزدیک با کشورهای همسایه در منطقه و همچنین کشورهای دارای تعداد قابل توجهی از شهروندان سودان تاکید کرد.

اوایل امروز، س جایشانکار، وزیر امور خارجه، با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، در مورد وخامت اوضاع سودان گفتگو کرد. دولت می گوید وضعیت در سودان “بسیار متشنج” است و بر تضمین امنیت و رفاه جامعه هندی از جمله کار بر روی طرح های اضطراری و تخلیه احتمالی تمرکز کرده است.

مطالب جدید پیشنهادی
قرص خانگی چین می تواند محوری از استراتژی Covid Zero خود باشد

بیش از 300 نفر در جریان نبرد ارتش و نیروهای شبه نظامی کشور، بدون توجه به درخواست های قدرت های جهانی برای آتش بس در پایان ماه رمضان کشته شده اند.

خارطوم، پایتخت سودان، شاهد برخی از شدیدترین درگیری‌ها با حملات هوایی و شلیک تانک‌ها در مناطق پرجمعیت بوده است، به طوری که اکثر پنج میلیون نفر آن در خانه‌های خود در گرما بدون برق، غذا یا آب پناه گرفته‌اند. ارتباطات به شدت مختل شده است.

پزشکان نسبت به وقوع یک فاجعه هشدار داده اند، به ویژه در خارطوم، جایی که بنا به گزارش ها، بسیاری از بیمارستان ها در آتش متقابل گرفتار شدند.

اتحادیه پزشکان گفت که بیش از 70 درصد از بیمارستان‌های خارطوم و ایالت‌های همجوار به دلیل درگیری‌ها از دسترس خارج شده‌اند.

این سازمان هشدار داده است که تعداد قربانیان احتمالاً بسیار بیشتر از آنچه گفته شده است، و بسیاری از مجروحان قادر به رسیدن به بیمارستان نیستند.

برنامه‌های تخلیه چندین کشور به حالت تعلیق درآمده است، و وزارت دفاع ایالات متحده روز پنجشنبه اعلام کرد که نیروهایی را «در نزدیکی منطقه» مستقر می‌کند تا بتواند «امنیت و به طور بالقوه تسهیل خروج پرسنل سفارت آمریکا از سودان» را تسهیل کند.