دادگاه عالی ایالات متحده دسترسی به قرص سقط جنین را تایید کرد

دادگاه عالی ایالات متحده دسترسی به قرص سقط جنین را تایید کرد

دادگاه عالی ایالات متحده روز جمعه به طور موقت دسترسی به یک قرص سقط جنین را که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفت، حفظ کرد.

واشنگتن:

دادگاه عالی ایالات متحده روز جمعه به طور موقت دسترسی به یک قرص سقط جنین را که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گرفت، حفظ کرد و احکام دادگاه‌های پایین‌تر را که دسترسی به این دارو را ممنوع یا به شدت محدود می‌کرد، مسدود کرد.

دو قاضی محافظه‌کار با تصمیم مهم‌ترین پرونده سقط جنین برای رسیدن به دادگاه 9 نفره از زمانی که 10 ماه پیش حق قانونی رویه را لغو کرد، مخالفت کردند.

بدون اظهار نظر در مورد ماهیت این پرونده، تصمیم بالاترین دادگاه کشور به این معنی است که مایفپریستون، که بیش از نیمی از سقط جنین ها در ایالات متحده را تشکیل می دهد، تا زمانی که پرونده در دادگاه تجدید نظر در جریان است، در دسترس باقی خواهد ماند.

وزارت دادگستری رئیس جمهور جو بایدن درخواست تجدید نظر اضطراری کرده بود و از دادگاه عالی خواسته بود که از احکام دادگاه بدوی که استفاده از میفپریستون را ممنوع یا محدود می کند، جلوگیری کند.

این پرونده ناشی از حکم یک قاضی دادگاه منطقه ای ایالات متحده در تگزاس، در شکایتی است که توسط گروه های ضد سقط جنین مطرح شده بود، که میفپریستون را ممنوع می کرد، که توسط اداره غذا و دارو (FDA) در سال 2000 تأیید شد.

دادگاه استیناف ممنوعیت مصرف این قرص را مسدود کرد، اما محدودیت‌های سختی را برای دسترسی اعمال کرد و پس از آن باتوم به دیوان عالی تحویل داده شد، جایی که محافظه‌کاران اکثریت 6-3 را در اختیار دارند.

تصمیم دادگاه عالی عملاً احکام دادگاه بدوی را در انتظار جلسه دادگاه استیناف مربوط به استیناف از سوی وزارت دادگستری و شرکت سازنده mifepristone، Danco Laboratories، متوقف می کند.

بایدن در واکنش به این اقدام دیوان عالی گفت که تصمیمات دادگاه بدوی “قضاوت پزشکی FDA را تضعیف می کند و سلامت زنان را به خطر می اندازد.”

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «در نتیجه توقف دادگاه عالی، مایفپریستون برای استفاده ایمن و مؤثر در دسترس باقی می‌ماند و مورد تأیید قرار می‌گیرد تا زمانی که ما به این مبارزه در دادگاه‌ها ادامه می‌دهیم». من به مبارزه با حملات سیاسی علیه سلامت زنان ادامه خواهم داد.»

– “عمیقا گمراه” –

از زمانی که دادگاه عالی حکم برجسته Roe v. Wade را که حق قانونی سقط جنین را به مدت نیم قرن تأیید می کرد، لغو کرد، 13 ایالت سقط جنین را ممنوع کرده اند و در سایر ایالت ها به شدت محدود شده است.

مخالفت با حمله قانونی به قرص سقط جنین توسط وزارت دادگستری رهبری می شود که استدلال می کند که حکم اولیه قاضی فدرال در تگزاس بر اساس “ارزیابی عمیقا اشتباه” از ایمنی این قرص است.

میفپریستون یکی از اجزای یک رژیم دو دارویی است که می تواند در 10 هفته اول بارداری استفاده شود.

این یک سابقه ایمنی طولانی دارد و FDA تخمین می زند که 5.6 میلیون آمریکایی از زمان تایید آن برای خاتمه بارداری از آن استفاده کرده اند.

نظرسنجی‌ها مکرراً نشان می‌دهند که اکثریت واضح آمریکایی‌ها از ادامه دسترسی به سقط جنین ایمن حمایت می‌کنند، حتی زمانی که گروه‌های محافظه‌کار برای محدود کردن این روش – یا ممنوعیت کامل آن تلاش می‌کنند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)