جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، گفت: هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین را بسیار، بسیار دشوار خواهد کرد

ایالات متحده، هرگونه تهاجم روسیه به اوکراین را «بسیار، بسیار دشوار» خواهد کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، گفت که در حال گردآوری “جامع‌ترین مجموعه از ابتکارات” است.

واشنگتن:

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده روز جمعه گفت که انجام هرگونه تهاجم به اوکراین را برای روسیه «بسیار بسیار دشوار» خواهد کرد، زیرا هشدار داد که ممکن است یک حمله در مقیاس بزرگ برای ماه آینده برنامه‌ریزی شود.

واشنگتن و کی یف می گویند مسکو نیروهای خود را در نزدیکی مرزهای اوکراین جمع آوری کرده است و روسیه را به برنامه ریزی برای تهاجم متهم می کند.

هر دو طرف روز جمعه تایید کردند که بایدن و رئیس جمهور ولادیمیر پوتین قرار است به زودی یک تماس ویدیویی برای گفتگو در مورد تنش های فزاینده داشته باشند.

بایدن به خبرنگاران در واشنگتن گفت که «جامع‌ترین و معنی‌دارترین مجموعه ابتکارات را جمع‌آوری می‌کند تا ادامه دادن و انجام کاری که مردم نگران هستند برای آقای پوتین بسیار بسیار دشوار باشد».

مسکو در سال 2014 کریمه را از اوکراین تصرف کرد و از آن زمان از جدایی طلبانی که با کی یف در شرق این کشور می جنگند حمایت می کند. این درگیری بیش از 13000 کشته بر جای گذاشته است.

الکسی رزنیکوف، وزیر دفاع اوکراین روز جمعه در پارلمان در کیف گفت: محتمل ترین زمان برای رسیدن به آمادگی برای تشدید تنش، پایان ژانویه خواهد بود.

گزارشی در واشنگتن پست روز جمعه به نقل از مقامات آمریکایی و یک سند اطلاعاتی حاکی از آن است که روسیه در حال برنامه ریزی برای حمله چند جبهه ای با حضور 175000 سرباز در سال آینده است.

مطالب جدید پیشنهادی
پنتاگون: هیچ نظامی آمریکایی به دلیل حمله مرگبار هواپیمای بدون سرنشین کابل مجازات نمی شود

رزنیکوف گفت که “دوره آموزشی زمستانی” در روسیه آغاز شده است و مسکو تمرینات خود را در نزدیکی خاک اوکراین آغاز کرده است.

او تخمین زد که روسیه حدود 100000 سرباز در نزدیکی مرز اوکراین دارد. روسیه هرگونه افزایش نظامی را رد می کند.

“این سرزمین ماست”

در خط مقدم در شرق اوکراین، نیروهای دولتی اعلام کردند که آماده دفع هرگونه حمله روسیه هستند.

سربازی به نام آندری، 29 ساله، در حال سیگار کشیدن در سنگر در نزدیکی شهر خط مقدم سویتلودارسک، به خبرگزاری فرانسه گفت: «وظیفه ما ساده است: اجازه ندهیم دشمن وارد کشور ما شود.

یکی دیگر از سربازان، یوگن، 24 ساله، افزود: “همه بچه های ما آماده اند تا آنها را عقب نگه دارند. این سرزمین ماست، ما تا آخر از آن محافظت خواهیم کرد.”

یوری اوشاکوف، مشاور سیاست خارجی کرملین به خبرنگاران گفت که تاریخی برای نشست ویدیویی پوتین و بایدن توافق شده است، اما تا زمانی که جزئیات نهایی مذاکرات نیز مشخص نشود، اعلام نخواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که انتظار می رود این تماس “در آینده بسیار نزدیک” انجام شود.

بایدن در پاسخ به این سوال که آیا صبح جمعه با پوتین صحبت کرده است، هنگام خروج از کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن فریاد زد “نه”.

او جزئیات بیشتری از “ابتکارات” برنامه ریزی شده خود در مورد اوکراین ارائه نکرد.

پوتین به غرب و کی یف نسبت به عبور از “خط قرمز” کرملین در مورد برگزاری رزمایش نظامی و ساخت تسلیحات در اوکراین هشدار داده است.

وقتی خبرنگاران از بایدن پرسیدند که آیا خط پوتین را می‌پذیرد، او پاسخ داد: من خط قرمز هیچ‌کس را نمی‌پذیرم.

مطالب جدید پیشنهادی
نوع جدید آفریقای جنوبی را در معرض خطر تعطیلی جهانی قرار می دهد

با وجود افزایش تماس بین دو رقیب از زمان دیدار پوتین و بایدن برای اولین بار در نشست ژنو در ماه ژوئن، تنش ها همچنان بالاست.

علاوه بر درگیری اوکراین، روسیه و ایالات متحده پس از چندین موج اخراج دیپلماتیک، همچنان بر سر حملات سایبری و کارکنان سفارت‌های خود به بحث و جدل ادامه می‌دهند.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز جمعه به خبرگزاری فرانسه گفت که هر گونه تلاشی برای لغو برنامه هایش برای پیوستن به ناتو را رد می کند.

پس از اینکه بسیاری از اروپای شرقی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به این اتحاد پیوستند، مسکو می‌خواهد شاهد پایان گسترش ناتو به سمت شرق باشد.

کولبا در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در استکهلم گفت که موافقت با کنار گذاشتن برنامه های خود برای پیوستن به این اتحاد “یک گزینه نیست”.

او گفت: “من این ایده را رد می کنم که ما باید هر چیزی را به روسیه تضمین کنیم. من اصرار دارم که این روسیه است که باید تضمین کند که به تجاوزات خود علیه هیچ کشوری ادامه نخواهد داد.”

ناتو در سال 2008 رسماً درها را برای عضویت اوکراین باز کرد، اگرچه از آن زمان تاکنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)