بی‌بی از پیامی به بایدن دفاع می‌کند که ترامپ را مجبور به قسم خوردن کرد – RT World News

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر سابق اسرائیل از تصمیم خود برای تبریک به جو بایدن به خاطر پیروزی در انتخابات پیش از دیگر رهبران جهان دفاع کرد. این پیام باعث خشم دونالد ترامپ شد که زمانی از متحدان نزدیک نتانیاهو بود.

من از کمک بزرگ پرزیدنت ترامپ به اسرائیل و امنیت آن بسیار قدردانی می کنم. نتانیاهو روز جمعه در بیانیه ای گفت.

من همچنین از اهمیت اتحاد مستحکم بین اسرائیل و ایالات متحده قدردانی می کنم و بنابراین تبریک به رئیس جمهور آینده برای من مهم بود. وی با اشاره به پیام خود به بایدن در روزهای پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در نوامبر گذشته که ترامپ همچنان در مورد پیروزی بایدن بحث می‌کرد، افزود.


او را دوست دارم: ترامپ متحد سابق نتانیاهو را به دلیل بی وفاداری متهم می کند

این پیام تبریک ترامپ را خشمگین کرد. رئیس‌جمهور سابق در یک سری مصاحبه برای یک کتاب آینده، از اینکه نتانیاهو پیروزی بایدن را تحسین کرده است، شکایت کرد. “قبل از اینکه جوهر حتی خشک شود.”

او خیلی زود بود – مثل خیلی زودتر از بقیه. از آن زمان دیگر با او صحبت نکردم. او را نکبت کن،» ترامپ گفت.

اگرچه ترامپ به خاطر اظهارات توهین آمیز درباره رهبران جهان شهرت دارد، اما در دوره ریاست جمهوری خود هرگز علناً از نتانیاهو بد نگفت. ترامپ که از حامیان سرسخت و سرسخت اسرائیل است، پس از روی کار آمدن در سال 2016 به نتانیاهو پیروزی‌های سیاسی و دیپلماتیک برجسته‌ای از جمله انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به شهر مورد مناقشه اورشلیم و خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران داد. و به رسمیت شناختن اراضی بلندی های جولان سوریه به عنوان بخشی از اسرائیل.

مطالب جدید پیشنهادی
تومورهای بدخیم تیروئید (سرطان تیروئید)

دولت ترامپ همچنین به میانجی‌گری توافق‌نامه آبراهام کمک کرد، مجموعه‌ای از قراردادهای مهم که موجب عادی‌سازی روابط دیپلماتیک اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین و بعداً سودان و مراکش شد.

هم نتانیاهو و هم ترامپ در حال حاضر از سمت خود کنار رفته اند و ترامپ به یک نامزدی دیگر برای ریاست جمهوری در سال 2024 اشاره می کند و نتانیاهو به عنوان رهبر اپوزیسیون اسرائیل خدمت می کند. زمانی که هر دو مرد در قدرت بودند، تصویری از وحدت را به نمایش گذاشتند، اگرچه نویسنده باراک راوید – که برای کتاب آینده با ترامپ مصاحبه کرد – در گزارش Axios اشاره کرد که ترامپ به طور خصوصی «احساس می‌کرد که به تضمین بقای سیاسی نتانیاهو کمک کرده است، اما در ازای آن همان چیزی را دریافت نکرد.»