با شروع جنگ، سوری ها نوزادان را در مساجد، زیر درختان رها می کنند

با شروع جنگ، سوری ها نوزادان را در مساجد، زیر درختان رها می کنند

مقامات می گویند که نوزادان بیرون از مساجد، بیمارستان ها و حتی زیر درختان زیتون رها می شوند.

هازانو:

یک شب سرد زمستانی، ابراهیم عثمان سوری برای نماز بیرون رفت و در حالی که دختر بچه ای را در آستان مسجد روستا رها کرده بود، تنها چند ساعت پس از تولدش به خانه آمد.

یک ساکن 59 ساله هازانو در شمال غرب سوریه که تحت کنترل شورشیان است، گفت: «او را به خانه بردم و به همسرم گفتم: «برایت هدیه آوردم».

او نام نوزاد را هیبت الله به معنای هدیه خداوند گذاشت و تصمیم گرفت او را به عنوان یکی از خانواده بزرگ کند.

مقامات می گویند که کودکان در خارج از مساجد، بیمارستان ها و حتی زیر درختان زیتون در سوریه جنگ زده رها می شوند زیرا بیش از 12 سال درگیری شدید فقر و ناامیدی را دامن می زند.

به گفته گروه «سوریان برای حقیقت و عدالت» مستقر در واشنگتن، که نقض حقوق بشر در این کشور را ثبت می کند، «تنها چند مورد رها شدن کودکان» به طور رسمی قبل از شروع جنگ در سال 2011 ثبت شده بود.

اما در گزارشی در ماه مارس گفت که بین اوایل سال 2021 تا اواخر سال 2022، بیش از 100 کودک – که 62 نفر از آنها دختر بودند – در سراسر کشور رها شده پیدا شدند و رقم واقعی را بسیار بالاتر تخمین زد.

این گروه گفت که «تعداد به طور چشمگیری افزایش یافته است» از زمان شروع درگیری همراه با «پیامدهای اجتماعی و اقتصادی جنگ» که بر مناطق تحت کنترل دولت و تحت کنترل شورشیان تأثیر گذاشته است.

به عواملی از جمله فقر، بی ثباتی، ناامنی و ازدواج کودکان، همراه با سوء استفاده جنسی و بارداری خارج از ازدواج اشاره کرد.

در حالی که فرزندخواندگی در سراسر سوریه ممنوع است، عثمان از مقامات محلی برای بزرگ کردن هیبت الله اجازه درخواست کرده است.

او در حالی که اشک می ریخت، گفت: «به فرزندانم گفتم که اگر بمیرم، او باید بخشی از ارث من را داشته باشد.

دختر سه ساله ای که موهایش را به صورت دم کرده و با صندل های صورتی براق می چرخاند، حالا او را «پدربزرگ» صدا می کند.

عثمان گفت: «او فقط یک کودک بی گناه است.

‘قربانیان’

جنگ سوریه بیش از 500000 کشته، میلیون ها نفر آواره و زیرساخت های این کشور را ویران کرده است.

ظاهر حاججو، مقام وزارت بهداشت، به خبرگزاری فرانسه گفت که 53 نوزاد رها شده در مناطق تحت کنترل دولت در 10 ماه اول سال گذشته ثبت شده اند — 28 پسر و 25 دختر.

بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه در سال جاری فرمان ایجاد تسهیلات اختصاصی برای کودکانی را صادر کرد که به‌طور خودکار به‌عنوان عرب، سوری و مسلمان ثبت می‌شوند و محل تولد آنها به‌عنوان محل پیدا شدنشان است.

در استان ادلب تحت کنترل شورشیان، مددکاران اجتماعی در مرکز اصلی کودکان رها شده به نوزادان کوچکی که در گهواره‌های اصلی خود در پتوهایی محکم پیچیده بودند، برخی از آنها با رنگ بنفش یا روبان تزئین شده بودند.

در اتاقی با دیوارهای برهنه با فرش قهوه ای و بژ، یک زن نوزادی را با یک دست تکان داد تا بخوابد در حالی که با دست دیگر به شیر دیگری شیر می داد.

فیصل الحمود، رئیس برنامه های این مرکز، گفت که یک نوزاد دختری که آنها را تحویل گرفته بودند، در زیر درخت زیتون پیدا شد که توسط یک گربه مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

وی با بیان اینکه از آن زمان یتیم خانه او را به خانواده ای سپرده است، گفت: «خون از صورتش می چکید.

حمود افزود که کارگران پیگیری می کنند تا مطمئن شوند که با چنین نوزادانی به خوبی رفتار می شود و “قاچاق کودک وجود ندارد”.

عبدالله عبدالله، یکی از مقامات امور مدنی در مقامات شورشی ادلب، گفت که این مرکز از زمان افتتاح در سال 2019، 26 نوزاد — 14 دختر و 12 پسر — و تنها در سال جاری 9 نوزاد را پذیرفته است.

بیش از چهار میلیون نفر در مناطق تحت کنترل جهادی ها و گروه های تحت حمایت ترکیه در شمال و شمال غرب سوریه زندگی می کنند که 90 درصد آنها برای ادامه حیات به کمک وابسته هستند.

عبدالله گفت که “جنگ و خانواده ها نیز مقصر رها شدن کودکان هستند”.

وی افزود: این کودکان قربانی هستند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)