بازدید از ایرلند برای اطمینان از این بود که «بریتانیایی‌ها سرگردان نیستند» – بایدن – RT World News

رئیس جمهور ایالات متحده پس از سفر ماه گذشته خود از تعهد لندن به امور ایرلند انتقاد کرد

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، روز چهارشنبه در یک مراسم حزب دموکرات در نیویورک گفت که سفر چهار روزه او به ایرلند در ماه گذشته برای اطمینان از اینکه “بریتانیایی ها دست به کار نشدند” وقتی نوبت به تعهدات لندن در قبال ایرلند شمالی و روابط آن با رهبری در دوبلین می رسید.

من باید به خاطر توافق‌های ایرلند به ایرلند برگردم تا مطمئن شوم که این‌طور نیست، بریتانیایی‌ها سرپیچی نکردند و ایرلند شمالی از تعهدات خود کنار نرفتند.» بایدن در این مراسم به خبرنگاران گفت.

سفر او به این جزیره، که بیشتر آن در جمهوری ایرلند سپری شد، به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد توافق جمعه خوب – توافق سیاسی در سال 1998 که به دهه‌ها درگیری بین جناح‌های عمدتاً کاتولیک و پروتستان در ایرلند شمالی پایان داد. که هزاران نفر جان خود را از دست دادند.

بایدن پیش از این سفر به رسانه ها گفت که هدف از این سفر این بود “حفظ صلح” در ایرلند شمالی پس از دیدار کوتاهی با ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در بلفاست در مرحله اولیه این سفر، کاخ سفید بیانیه ای منتشر کرد و گفت که هر دو رهبر “دوباره بر تعهد مشترک خود تاکید کردند” به توافقنامه جمعه خوب


بایدن از شهرت آمریکا می ترسد

بایدن در 12 آوریل در دانشگاه اولستر در دانشگاه اولستر سخنرانی کرد. DUP) در اعتراض به قوانین تجاری پس از برگزیت عقب نشینی کرد.

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه اولستر افزود: دولت مقتدر کارآمد که منعکس کننده مردم ایرلند شمالی باشد و در برابر آنها پاسخگو باشد و برای یافتن راه هایی برای رویارویی با مشکلات سخت تلاش کند فرصت های بیشتری برای منطقه ایجاد خواهد کرد.

بایدن همچنین در این دیدار اظهار داشت که معتقد است داونینگ استریت باید با دوبلین برای حمایت از مسائل ایرلند شمالی همکاری نزدیک‌تری داشته باشد.

یک قرارداد تجاری جدید برگزیت برای ایرلند شمالی – چارچوب ویندزور – در ماه مارس توسط بریتانیا و اتحادیه اروپا روشن شد. DUP هنوز اعتراض خود را رها نکرده است و دلیل آن نگرانی در مورد اینکه ایرلند شمالی با وجود خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشمول قوانین تجاری اتحادیه اروپا شده است.

پس از اظهارات بایدن، داونینگ استریت روز پنجشنبه بیانیه ای را منتشر کرد تا آن را بیان کند «اولویت بریتانیا همیشه حفاظت از توافق جمعه خوب بود. ما خشنودیم [that] ما بین بریتانیا و اتحادیه اروپا به توافقی رسیده‌ایم که کارساز است.»

شما می توانید این داستان را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید: