انگلیس و آمریکا متعهد شدند که جت رادارگریز سقوط کرده را قبل از روسیه بازیابی کنند

انگلیس و آمریکا متعهد شدند که جت رادارگریز سقوط کرده را قبل از روسیه بازیابی کنند

ناو هواپیمابر چهارشنبه گذشته هواپیمای F-35B را از دست داد و خلبانان به سلامت خارج شدند. (فایل)

سوار HMS ملکه الیزابت:

مقامات بریتانیا، ایالات متحده و ناتو روز دوشنبه گفتند مطمئن هستند که یک جنگنده رادارگریز را که پس از برخاستن از ناو هواپیمابر اچ ام اس کوئین الیزابت قبل از رسیدن روسیه به آن سقوط کرده بود، بازیابی می کنند.

ناو هواپیمابر چهارشنبه گذشته هواپیمای F-35B را از دست داد. خلبانان به سلامت خارج شدند.

در ناتو نگرانی هایی وجود داشت مبنی بر اینکه روسیه ممکن است ابتدا تلاش کند به لاشه هواپیمای غرق شده برسد و بتواند اطلاعاتی در مورد فناوری پیشرفته خود به دست آورد.

سرتیپ سایمون دوران، افسر عالی رتبه ایالات متحده در کشتی گفت: “به شما قول می دهم، اول آن را دریافت می کنیم.”

ژنرال تیم رادفورد، معاون فرمانده عالی نیروهای متحد ناتو در اروپا، به خبرنگاران حاضر در کشتی در دریای مدیترانه گفت: «ما اصلاً نگران بازیابی آن نیستیم.

“ما نگران نیستیم زیرا در حال حاضر در حال بررسی این موضوع هستیم. بدیهی است که هنگام سقوط هواپیما نگرانی وجود داشت. خلبان سالم است که مهمترین چیز است.”

او و سایر مقامات از ارائه جزئیات بیشتر در مورد تلاش نجات خودداری کردند.

فرمانده گروه ضربتی متفقین نه کشتی که توسط اچ ام اس ملکه الیزابت رهبری می شود، کمودور استیو مورهاوس، از دست دادن F-35B را “یک حادثه بسیار ناگوار” و “یک شکست” خواند.

اما وی گفت: قابلیت اطمینان هواپیما یا اطمینان به آن و پروژه کم نشده است.

بریتانیا تاکنون 21 فروند از F-35B ساخت ایالات متحده را تحویل گرفته است، که عمدتاً برای دو ناو هواپیمابر مدرن خود، HMS Queen Elizabeth و HMS Prince of Wales هستند.

F-35B ها برای برخاستن کوتاه مدت و فرود عمودی طراحی شده اند و نوعی از F-35 های دیگر هستند. آنها نسل پنجم هواپیماهای جنگی هستند که می توانند برای طیف وسیعی از ماموریت های مختلف مجهز شوند.

(به جز عنوان، این داستان توسط کارکنان NDTV ویرایش نشده است و از یک فید سندیکایی منتشر شده است.)