اردوغان به جهان حمله بومی کووید را ارائه می دهد – RT World News

مقامات ترکیه مجوز استفاده اضطراری را به واکسن بومی کووید-19 به نام Turkovac داده اند. وزیر بهداشت گفت که از اواخر دسامبر در دسترس خواهد بود.

فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت، روز چهارشنبه در یک سخنرانی در مرکز تولید واکسن در استان سانلیورفا در جنوب شرقی این کشور اعلام کرد که واکسن کووید-19 ترکواک که با تاخیر زیادی مواجه شده بود، برای استفاده در ترکیه تایید شده است و از آخر هفته آینده تزریق خواهد شد.

ادامه مطلب


یک دیپلمات آمریکایی به دلیل ملاقات محرمانه با یک شهروند سوری بازداشت شد

کوجا از این واقعیت خوشحال است که ترکیه اکنون یکی از تنها 9 کشوری است که واکسن کووید-19 را تولید می کنند. وزیر بهداشت همچنین از رئیس جمهور رجب طیب اردوغان به دلیل رهبری و اطمینان از استفاده از واکسن تمجید کرد.

اردوغان در یک سخنرانی ویدیویی نیز از این تحول استقبال کرد. «واکسن ترکواچ ما… نماد تلاش‌های ما برای محافظت از ملت خود در برابر همه‌گیری به مؤثرترین روش است. ما خوشحال خواهیم شد که این واکسن را با تمام بشریت به اشتراک بگذاریم. او گفت.

انتظار می رفت این واکسن در اوایل سال جاری آماده شود، اما با تاخیر مواجه شده است. این دارو در دو دوز به فاصله 28 روز تجویز می شود.

بیش از 125 میلیون دوز واکسن با استفاده از واکسن های ساخته شده توسط شرکت چینی Sinovac و Pfizer-BioNTech در ترکیه تجویز شده است. 51 میلیون نفر دو دوز واکسن دریافت کرده اند. به برخی از آنها واکسن تقویت کننده سوم داده شده است.

ترکیه به شدت تحت تاثیر کووید-19 قرار گرفته است و آمارهای رسمی حاکی از مرگ حدود 80000 نفر است. عفونت ها همچنان بالاست و روزانه حدود 20000 مورد جدید به این بیماری می رسد. میانگین هفت روزه مرگ و میر روزانه اخیراً به زیر 200 کاهش یافته است.