جراحی زیبایی بینی

امروزه انجام جراحی زیبایی بینی در کشور ما بسیار رواج یافته است و روز به روز به جمع این طرفداران افزوده می شود در این مقاله هر آنچه که در خصوص جراحی بینی مورد نیاز است را بیان می کنیم.

بینی اصلی ترین راه جهت ورود هوا به بخش دستگاه تنفسی می باشد، بخش تحتانی به میزان دو سوم از بخش فوقانی پهن تر می باشد که بوسیله مخاط تنفسی ضخیم پرعروقی پوشانده شده است .

یک سوم فوقانی بینی باریک تر می باشد این بخش با مخاط بویایی بینی پوشیده شده است که گیرنده های بویایی در این بخش قرار دارند .

استخوان های بینی به شکل مستطیل وهرمی می باشند که از بخش اطراف خط وسط و در نواحی زیر استخوان پیشانی قرار گرفته است که در هر شخص اندازه و شکل آن متغیر می باشد .

جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی

 دکتر شیرازی جراح بینی بیان می کنند حتما اشخاصی که جراحی بینی را انجام دهند ، به دقت و تبحر و تخصص جراح بینی خود دقت کافی را داشته باشند ، زیرا در یک جراحی بینی موفق نقش جراح بینی تا حدی تاثیر گذار است .

ساختمان بینی

بخش خارجی بینی : (External nose):

به ناحیه برآمده و سطحی بخش خارجی گفته می شود که از دو بخش تشکیل شده است :

 • بخش استخوانی : این بخش شامل استخوان های بینی و بخش های زایده پیشانی فک بالا می باشد .
 • بخش غضروفی : این بخش از تعدادی غضروف به یکدیگر چسبیده است .

حفره بینی Nasal cavity یا بخش داخلی

از بخش سوارخ های خارجی بینی تا بخش سوارخ های که در عقب بینی را حفره بینی می گویند که این بخش توسط دیواره میانی بینی به دو بخش نیمه چپ و نیمه راست تقسیم بندی شده است .

ارتفاع هر حفره 5 سانتی متر می باشد که دارای طول 5 الی 7.5 است .

حفره های بینی از جداره تحتانی ، جدار داخلی ، جدار فوقانی و جدار خارجی تشکیل شده است که هر جدار دارای بخش های مختلفی می باشد :

 • جدار تحتانی :

این جدار شامل صفحه افقی استخوان کامی و زائده کامی استخوان ماگزیلا می باشد .

 • جدار فوقانی

این جدار شامل ناحیه بخش جلوبه عقب استخوان پیشانی وبخش استخوان اسفنوئید می باشد .

 • جدار داخلی : از بخش تیغه عمودی استخوان غربالی و استخوان خیش و غضروف تیغه بینی می باشد .
 • جدار خارجی :

این بخش شامل سه برجستگی می باشد شاخکهای فوقانی و تحتانی و میانی می باشد .

 دکتر شیرازی جراح بینی ، به روش های مختلفی جراحی بینی را انجام می دهند ، ایشان جراحی بینی استخوانی ، جراحی بینی گوشتی ، جراحی بینیفانتزی و… را انجام می دهند .

انواع بینی

 • بینی استخوانی
 • بینی گوشتی

بینی گوشتی

بینی‌های گوشتی به بینی‌هایی اطلاق می‌شود که پوست روی بینی‌ ضخامتی بیش از اندازه داشته باشد. اگر بینی‌ را به دو نیمه بالایی و پایینی تقسیم کنیم، پوست قسمت پائین یا نوک بینی‌ ضخامت بیشتری نسبت به نیمه بالایی دارد. ضخامت پوست تا حد زیادی به وجود غدد چربی‌ درون آن بستگی دارد، هرچه این غدد بیشتر و بزرگتر باشند، پوست ضخیم‌تر به نظر می‌رسد. این پوست‌ها خصوصیتشان چرب بودن بیش از حد آنان است. شاید دیده باشید که در روی پوست قسمت پایین بینی‌ برخی‌ افراد دانه‌های سیاه رنگی‌ وجود دارد. در حقیقت این دانه‌ها، چربی‌هایی هستند که هنگام خروج از پوست و در مجاورت هوا به رنگ سیاه در می‌آیند. در افرادی که پوست ضخیم و چرب دارند این دانه‌ها بیشتر دیده می‌شود. بنابراین خصوصیت بینی‌های گوشتی ضخیم بودن پوست آنهاست که باعث بزرگ و حجیم شدن قسمت پایینی آن می‌گردد. همچنین نوک بینی‌ نیز افتادگی دارد.

 

بینی های گوشتی از انواع مختلفی تشکیل شده است که در زیر انواع آن را شرح می دهیم :

 • بینی گوشتی که دارای منافذ غدد چربی بزرگ می باشند :

برخی از اشخاص دارای بینی گوشتی با منافذ بزرگ می باشند که در ناحیه زیر پوست آنها غدد چربی فعال بوده و این اشخاص می توانند با لیزر یا لایه برداری تا حدی از چربی بینی خود را بکاهند .

 • بینی های گوشتی با غدد چربی کم کار :

این اشخاص دارای بینی های با پوست ضخیم ، براق و قرمز می باشند که فعالیت غدد چربی کم تر می باشد ، این اشخاص معمولا پس ازجراحی زیبایی بینی میزان رضایت بیشتری داشته و عمل جراحی زیبایی بینی آنها معمولا موفقیت آمیزتر می باشد ،به دلیل اینکه جراح می تواند در زیر پوست ضخیم آنها اسکلتی محکم استخوانی را ایجاد نماید ، هم چنین می تواند فرم دلخواه را در بینی آنها به وجود آورد .

در این نوع بینی ها جراح بینی نواحی فضای مرده را از بین برده ،سپس پوست بینی را به بخش غضروف نزدیک می نمایید ،این کار سبب می شود که علاوه بر جلوگیری ازجمع آوری ترواشات از جمع آوری بافت اضافی در نوک بینی جلوگیری شود .

نکات مثبت بینی های گوشتی

تنها نکته مثبتی که در خصوص بینی های گوشتی می توان بیان نمود به پوشیده شدن بخش ناهمواری های استخوانی که در بینی وجود دارد به وسیله پوست ضخیم بینی اشاره نمود .

باید این نکته را خاطر نشان کرد که ورم بینی های گوشتی نسبت به بینی های استخوانی بیشتر می باشد در نتیجه نیازمند این می باشد که بیماران این نوع بینی نسبت به بیماران جراحی بینی های استخوانی صبورتر بوده تا ورم بینی با گذشت زمان فروکش کند .

بینی های استخوانی ( بینی های غضروفی) :

بینی های استخوانی هرمی شکل می باشند این بینی ها دارای پوست نازکی می باشند و بر خلاف بینی های گوشتی که از غضروف تشکیل شده است این بینی های از استخوان تشکیل شده است .

جراحی بینی های گوشتی

اشخاصی که دارای بینی های پهن و گوشتی هستند جراح تکنیک های مختلفی را جهت کاهش سایز بینی در نظر می گیرد از جمله دستکاری نواحی آلار بینی می باشد . جراحی بینی برای کاهش سایز بینی یک برش دربخش قسمت پایینی روی پوست ایجاد می نمایید ،سبب چربی های اضافه بینی را استخراج می نماید در نهایت باثابت نمودن غضروف پوست را قرارداده در انتها نیز بخیه ها را می زند .

چه کسانی مناسب برای جراحی ترمیم بینی هستند

جراحی ترمیم بینی هنگامی انجام می شود که اشکالات و اختلالاتی از جراحی اولیه بینی باقی مانده باشد . در بعضی از مواقع این اختلالات کم و جزئی هستند و در بعضی مواقع این اختلالات بسیار زیاد می باشند . اصولا جراحی ترمیم بینی، جراحی پیچیده و همراه با مشکل می باشد . توصیه ما به افراد این می باشد که اگر اشکالات چندان مهمی در بینی بعد از جراحی اولیه بینی وجود ندارد ترکیب بینی را دستکاری نکنند و اگر تنها اختلالات کوچکی در بینی می باشد جراحی مجدد انجام ندهند . اگر اشکال در قسمت های مختلف بینی مانند غضروف – استخوان – ساختمان های مختلف بینی ، وجود داشته باشد می توان آن ها را ترمیم نمود ولی مشکلاتی که در پوست بینی وجود دارد نمی توان به آسانی و راحتی ترمیم کرد . همچنین نمی توان تمام مشکلات و اختلالات را برطرف نمود . اصولا افرادی که کاملا انتظارات معقول و درستی از جراح بینی و نتیجه جراحی زیبایی بینی داشه باشند این دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای انجام جراحی زیبایی بینی هستند ولی کسانی که خارج از این دسته قرار دارند، انتظارات معقولی ندارند و یا اینکه بر این باور هستند که تمامی مشکلات بینی آن ها را می توان با جراحی بینی برطرف کرد و انتظارات نامعقولی دارند . ممکن است در برخی از افراد در بینی خود دارای اشکلات و اختلالاتی هستند که کاملا غیر قابل توجه می باشند این دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی ترمیمی بینی نیستند .

 

عمل بینی های استخوانی

جراحی بینی های استخوانی بدین گونه می باشد که بیشتر تلاش براین می باشد که به رفع برآمدگی روی بینی بپردازند که این برآمدگی در اشخاص مختلف متفاوت می باشد .علت های متفاوتی برای به وجود آمدن این بینی های وجود دارد از جمله :

 • اشخاصی که به دلیل مسائل ارثی و ژنتیک در روی بینی خود دارای قوز و برآمدگی می باشند .
 • یکی دیگر از علت های ایجاد بینی های استخوانی وارد شدن صدمه به بینی در دوران نوجوانی و جوانی می باشد که این علت موجب شده استخوان و بافت غضروفی بیش از حد رشد نماید و این موضوع سبب ایجاد شدن برآمدگی بر روی پل بینی شود .

برآمدگی بر روی بینی سبب می شود که هارمونی اجزا کاهش یابد و در چهره اشخاص عدم تناسب اجزا صورت گیرد .

 

نتیجه جراحی در بینی های استخوانی

همانطور که گفته شد بینی های استخوانی دارای پوستی با پوشش نازک و یا متوسط هستند. مزیت پوست آنها این است که کار هنرمندانه روی بافت سخت یعنی استخوان و غضروف بخوبی قابل مشاهده است، بنابراین تغییرات اگر با دقت کامل و درست انجام شود نتیجه بسیار چشمگیر و قابل توجه است. و اگر کوچکترین اشکالی وجود داشته باشد، مثلأ لبه یک استخوان کمی تیز باشد به راحتی از زیر پوست نازک قابل مشاهده است. برخی جراحان جراحی زیبایی بینی روی پوستهای نازک را مشکل تر از بینی های گوشتی میدانند.

 برای مشاهده نمونه کارهای جراحی زیبایی بینی استخوانی دکتر شیرازی جراح بینی می توانید به گالری سایت مراجعه نمایید ، سایر نمونه کارهای جراحی بینی دکتر شیرازی نیز در بخش گالری قرار داده شده است  .

 

جراحی ترمیم بینی

در حقیقت جراحی ترمیم بینی در افرادی که از جراحی بینی اولیه خود راضی  نمی باشند، انجام می شود. امکان دارد در جراحی زیبایی بینی اولیه، برآمدگی و یا قوز بینی به طور کامل رفع نشده باشد، در این حالت با استفاده از جراحی ثانویه می توان به راحتی نقص حاصل ازجراحی بینی اولیه را رفع نمود. اگر کجی و یا انحراف بینی نیز در جراحی اولیه به طور کامل رفع نشود، رفع این مشکلات با استفاده از جراحی ترمیم بینی امکان پذیر می باشد. اگر بینی بیش از اندازه سر بالا شده باشد و یا بافت بینی بیش از حد برداشته شود، و این امر باعث ایجاد فرورفتگی در پشت بینی و دیواره بینی شده باشد. رفع این قبیل مشکلات نیاز به جراح بینی با مهارت و تجربه بسیار بالایی دارد، در این حالتجراح بینی باید، در ابتدا اسکلت بینی را محکم سازد و غضروف ها را از قسمت ها ی دیگر بینی بردارد و جابه جا نماید و اگر نیاز شد از غضروف دنده و یا گوش استفاده نماید. نتیجه حاصل از این جراحی مشخص نمی باشد و فرد باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشد. بدترین حالت زمانی می باشد که پوست بینی فرد در جراحی بینی اولیه، آسیب  دیده باشد. حتی امکان دارد ترمیم بینی برای این افراد مقدور نباشد.

جراحی ترمیم بینی

بهتر است جراحی ترمیم بینی، بعد از گذشت یک سال از جراحی بینی اولیه انجام شود، زیرا در این یک سال تورم بینی کاهش می یابد و تمامی نواقص جراحی زیبایی بینی آشکار می شود. و احتمال خطا نیر بسیار کم می باشد. ممکن است برای فرد این زمان بسیار طولانی باشد، اما بهتر است با عجله رفتار نکنید و صبور باشید. تا بهترین نتیجه را از جراحی بینی ثانویه داشته باشید

در برخی موارد می توان زودتر از یک سال جراحی ترمیمی بینی را انجام داد. به طور مثال زمانی که پره های بینی بزرگ باشند و به اندازه کافی جمع نشده باشد و یا زمانی که تنها اشکالاتی در ناحیه استوتومی بینی باشد.

 

انتخاب جراح بینی

بینی در مرکز صورت قرار دارد و برقراری تناسب آن با دیگر اجزای صورت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. افرادی که به دلیل زیباتر شدن ظاهر صورتشان و یا رفع مشکلات تنفسی قصد انجام جراحی بینی  را دارند. باید در انتخاب جراح بینی مناسب دقت نمایند. جراح بینی در نتیجه جراحی نقش بسزایی دارد. جراح باید با تمامی اصول و تکنیک های صحیح جراحی آشناییت داشته باشد و سعی نماید بهترین روش را جهت رفع نواقص بینی بیمار خود به کار برد

انتخاب جراح بینی

نکاتی که جراح باید رعایت نماید

 • جراح بینی قبل از انجام عمل موظف می باشد تمامی مسائل مربوطه را بررسی نماید و نتیجه حدودی عمل و عوارض احتمالی ناشی از جراحی را برای بیمار به خوبی توضیح دهد تا بیمار با دیدی بهتر و آگاهی بیشتر نسبت به جراحی بینی اقدام نماید
 • جراح بینی در انتخاب تیم خود مخصوصا متخصص بیهوشی باید دقت و وسواس بالایی داشته باشد
 • مهمترین وظیفه جراح، حفظ سلامت بیمار می باشد
 • جراح بینی خوب باید از تکنیک صحیح و اصولی استفاده نماید و سعی کند تا حداقل صدمه را به بافت سالم بینی وارد نماید.
 • جراح خوب با روش های جراحی بینی به خوبی آشنا می باشد و سعی می کند تا بهترین روش را جهت اصلاح و رفع نواقص بینی بیمار انتخاب نماید و سعی می نماید تا نتیجه جراحی بینی طبیعی واقع شود
 • جراح بینی مناسب، هیچ گاه فرد را به انجام جراحی زیبایی بینی تشویق نمی کند
 • جراح خوب اگر احساس کند که با استفاده از جراحی بینی نمی تواند تغییرات زیادی را در بینی فرد ایجاد کند از انجام آن امتناع میکند

داشتن مدارک زیر برای یک جراح الزامی است

 • پروانه پزشکی معتبر
 • سابقه عدم تخلف
 • تائیدیه اینترنتی
 • تحصیلات دانشگاهی در زمینه جراحی پلاستیک و یا گوش و حلق و بینی
 • گواهی نامه جراحی پلاستیک
 • عضو انجمن های حرفه ای
 • داشتن مقالات مربوطه، مصاحبه با مطبوعات

 

کاندیدای جراحی زیبایی بینی

جراحی زیبایی بینی در کشور ما بسیار شایع می باشد، خیلی از افرادی که جراحی بینی انجام می دهند در واقع نیاز به جراحی بینیندارند. جراحی زیبایی بینی سلیقه ای می باشد. برخی افراد بینی زیبایی ندارند اما  از بینی خود راضی می باشند و در این حالت هیچ گاه به بیمار تشویق نمی شود که بینی خود را حتما جراحی نماید. اما برخی اوقات بیماری دچار انحراف تیغه میانی بینی شدید می باشد و این امر باعث اختلالات تنفسی در فرد شده است و مشکلاتی برای فرد ایجاد کرده است. این افراد جهت رفع مشکل نیاز به جراحی انحراف بینی دارند. و اگر این انحراف همراه با کجی بینی باشد می توان هم زمان جراحی زیبایی بینی نیز صورت گیرد.

 آیا پس از جراحی بینی گوشتی ، این بینی های دچار افتادگی می شوند ، نکات مهم جراحی زیبایی بینی را در این مقاله قرار می دهیم تا بیشتر با این جراحی آشنا شوید .

به طور کلی افرادی که می خواهند اقدام به جراحی زیبایی بینی انجام دهند، باید دلیل قانع کننده ای جهت تصمیم جراحی بینی داشته باشند. افرادی که به دلیل اینکه می خواهند مانند چهره افراد خاصی و یا بازیگر و خواننده مشهوری شوند و یا به علت حرف دیگران و یا تقلید از افراد دیگر می خواهند جراحی بینی انجام دهند سخت در اشتباه می باشند و بهتر است این افراد جراحی زیبایی بینی انجام ندهند. و باید این نکته را بدانند که جراحی بینی جهت رفع مشکلات شخصی و روحی و اجتماعی و فقط جهت زیبایی و رفع اشکالات ظاهری نمی باشد

نکاتی که قبل از جراحی بینی توسط جراح بینی مورد بررسی قرار گرفته می شود

 • صافی و کجی بینی و و اینکه فرد دچار انحراف تیغه میانی می باشد یا خیر
 • آیا بینی فرد قوز دارد و اگر دارد شدت قوز بینی تا چه حدی می باشد
 • نوک بینی باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا خوش تراش می باشد یا نه. میزان پهن بودن بینی حائز اهمیت می باشد
 • کوچک و بزرگ بودن پره های بینی و قرینگی پره های بینی

 

روش های جراحی بینی

جراحی بینی به دو روش بسته یا Closed و روش باز یا Open انجام می شود. استفاده از کدام روش در جراحی بینی بستگی به بینی فرد و اقداماتی که قرار است بر روی بینی انجام شود دارد. در ادامه می پردازیم به روش های جراحی بینی و مقایسه بین این دو روش جراحی بینی.

روش های جراحی بینی

روش های جراحی بینی

 آیا می دانستید جراحی زیبایی بینی به دو روش انجام می شود در این مقاله به بیان جراحی زیبایی بینی به روش باز و جراحی زیبایی بینی به روش بسته می پردازیم .

روش جراحی بسته یا Closed:

در روش بسته جراحی زیبایی بینی  برش ها در داخل بینی داده میشوند و بعد از آن جراح  بینی با استفاده از ابزارهای خاصی پوست را بالامی کشند و جراحی را انجام میدهد. در این روش جراحی بینی دید جراح محدود می باشد و نمی تواند به خوبی آناتومی بینی را مشاهده نماید. در این روش جهت اصلاح غضروف های نوک بینی، جراح بینی از طریق برشهای ایجاد شده در داخل بینی غضروف ها را بعد از جداسازی از پوست بیرون می کشند. در این روش جراح بینی زمانی می تواند تغییر بر روی غضروف ها ایجاد نماید که آن هادر سر جای اصلی خودشان قرار نگرفته باشند و این امر در نتیجه جراحی زیبایی بینی تاثیر منفی دارد

آندوسکوپ جهت اصلاح انحراف تیغه میانی بینی استفاده می شود. در جراحی بینی  میتوان جهت بهتر شدن دید جراح بینی نیز از آندوسکوپ استفاده نمود. اما آندوسکوپ نقشی در  اجرای تکنیک های پیشرفته ندارد

جراحی بینی باز یا Open

در روش جراحی زیبایی بینی باز برش ها را در ناحیه کلوملا (بین دو سوراخ بینی) ایجاد می نمایند. این برش شکل های مختلفی دارد. در این روش پوست به طور کامل از اسکلت بینی جدا می شود . در این روش جراح بینی دید بهتری دارد و به راحتی می تواند تغییرات و اصلاحات غیر قرینگی را انجام دهد و از تمامی تکنیک های مدرن جراحی زیبایی بینی استفاده نماید. معمولا جراحی بینی با این روش مطلوب تر خواهد بود و جراح بینی می تواند رضایت بیمار خود را به طور کامل به دست آورد. تنها عیب این روش آن است که به علت ایجاد برش در ناحیه کلوملا تورم بیشتر است و جای اسکار نیز ممکن است باقی بماند.

جراح بینی با هر دو روش آشنایی کامل دارد و بسته به میزان تغییرات روش مورد نظر را انتخاب می نماید، معمولا جهت انجام جراحی بینیهایی که اشکالات کمتری دارند و  فقط دارای قوز ( برجستگی استخوان) می باشند و یا اینکه سر بینی نیاز به اقدام کمی داشته باشد از روش جراحی زیبایی بینی بسته استفاده می نمایند و جهت جراحی بینی ترمیمی و یا ثانویه و جراحی بینی گوشتی و اصلاحات غیر قرینگی بینی و مشکلات شدیدتر بینی از روش باز استفاده می نمایند

 مراقبت های جراحی زیبایی بینی در ذیل بیان می کنیم ، همانطور که می دانید مراقبت های قبل از جراحی بینی بسیار مهم می باشد ، بنابراین نکات گرچه ساده هستند را باید رعایت نمایید تا از جراحی زیبایی بینی نهایت رضایت را داشته باشید .

مراقبت های قبل از عمل بینی

 • بیمار باید تمامی داروهای که مصرف می نماید به پزشک اطلاع دهد حتی اگر از داروهای گیاهی استفاده می کند.
 • بیمار باید از استعمال دخانیات و سیگار از دو هفته قبل از جراحی بینی اجتناب نمایید .
 • بانوان قبل از جراحی بینی باید تمامی آرایش خود را پاک نمایند و از همراه داشتن زیورآلات در حین جراحی بینی اجتناب نمایند .
 • به بیماران توصیه می شود که مصرف آسپرین و محصولاتی که حاوی آسپرین است را از دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی قطع نمایند .
 • توصیه می شود به بیماران دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی در رژیم غذایی خود ویتامین های C ,Eرا به میزان بیشتری بگنجانند .
 • بیمار در 24 ساعت اول نیاز به مراقبت دارد لذا شخصی را به عنوان پرستار برای خود برگزیند .
 • پس از جراحی بینی بیمار نیازمند استفاده از کمپرس یخ می باشد لذا توصیه می شود این کمپرس را قبل از جراحی تهیه نمایید .
 • به بیمار توصیه می شود که غذای سبک جهت استفاده پس از جراحی بینی برای خود تهیه نمایید و شب قبل از جراحی بینی از غذایی سبک استفاده نمایید .
 • به بیمار توصیه می شود برای پس از جراحی زیبایی بینی برای خود گاز استریل ، صابون مایع ، پراکسید هیدورژن ،بتادین و نوار کاغذی تهیه نمایید .
 • به بیماران توصیه می شود که شب قبل از جراحی بینی استراحت کافی را داشته باشد .
 • به بیماران توصیه می شود که راس ساعت مقرر به کلینیک مراجعه نمایند .
 • به بیمار توصیه می شود مدارک شناسایی جهت اینکه بتواند بستری شود را همراه خود داشته باشد .
 • به آقایان توصیه می شود که در روز جراحی بدون سبیل باشند .
 • بیمار اگر شب قبل از جراحی دچار بی خوابی شود با مشورت پزشک نموده و با اجازه دکتر یک عدد قرص آلپرازولام 0.5 استفاده نماید.
 • به بیمار توصیه می شود 8 ساعت از قبل از جراحی زیبایی بینی از تماس با طلا و جواهر اجتناب نماید .
 یکی از نکات مهم دیگر در خصوص جراحی زیبایی بینی ، مراقبت های پس از جراحی بینی است که در ذیل به بیان آنها می پردازیم :

مراقبت های پس از عمل جراحی بینی

 • توصیه می شود که یک روز پس از جراحی بینی بیمار استراحت کامل را داشته باشد
 • بیمار باید به مدت زمان 48 ساعت پس از جراحی زیبایی بینی از کمپرس سرد استفاده نماید .
 • بیمار باید داروهای را که پزشک تجویز نموده است را به موقع مصرف نماید .
 • بیمار یک روز پس از جراحی به حالت نیمه نشسته بنشیند و در زمان استراحت دو عدد بالش در زیر سر خود قرار دهد و تا حد ممکن از پایین نگه داشتن سر اجتناب نمایید .
 • به بیماران توصیه می شودیک هفته پس از جراحی بینی از انجام فعالیت های شدید ورزشی و بلند نمودن اجسام سنگین اجتناب نماید .
 • توصیه می شود بیماران پس از انجام جراحی بینی از غذاهای سفت که نیاز به جویدن دارند خود داری نموده و از غذاهای نرم ومیکس استفاده بنماید .
 • بیماران باید تا یک ماه پس از جراحی از فین نمودن اجتناب نمایند و اگر ترشح و یا خونابه در بینی آنها وجود داشته باشد با استفاده از دستمال کاغذی بخش نرم بینی را خشک نماید .
 • به بیماران توصیه می شود یک هفته اول از مسواک بچه جهت مسواک نمودن استفاده نمایند تا لب بالایی کم ترین حرکت را داشته باشد .
 • بیمارانی که عینکی می باشند توصیه می شود حداقل به مدت دوماه از استفاده عینک پرهیز کرده و از روش اتصال نمودن عینک به پیشانی استفاده نمایند .
 • بیماران عینکی هم چنین می توانند از لنزهای طبی استفاده نمایند .
 • به بیماران توصیه می شود که تا دوهفته پس از جراحی بینی از خندیدن شدید ، گریه کردن و انجام حرکات اضافی صورت اجتناب نمایند .
 • به بیماران توصیه می شود که در زمان عطسه نمودن از دهان استفاده کنند .
 • به بیماران توصیه می شود تا یک ماه پس از جراحی زیبایی بینی از صحبت نمودن طولانی و انجام فعالیت های زیاد اجتماعی پرهیز نمایند .
 • پزشکان و جراحان بینی به بیماران توصیه می نمایند که از دستکاری نمودن لب بالا و بینی خود پس از جراحی بینی اجتناب نمایند .
 • به بیماران توصیه می شود که به مدت زمان یک هفته پس از انجام جراحی بینی لباسهای دکمه دار استفاده نمایند .
 • توصیه می شود که بیمار به مدت زمان دو ماه از آفتاب ، گرما ، نورهای قوی و حرارت اجتناب نمایند زیرا این عوامل موجب شده که تورم بافت های بینی بیشتر شود .
 • بیمار باید دو هفته پس از جراحی زیبایی بینی از رفتن به استخر و سونا اجتناب نماید.
 • به بیماران توصیه می شود که به مدت زمان 6 ماه از ضربه زدن به بینی خودداری نموده و از پمادهای ترمیمی که بیمار تجویز نموده است استفاده نماید .
 • به بیمار توصیه می شود که در صورت بروز هر گونه مشکل با جراح متخصص بینی خود تماس بگیرد .
 • به بیماران توصیه می شود که پس از کشیدن تامپونها به مدت شش ماه از سرم سدیم کلراید روزی سه مرتبه استفاده نماید .

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 

رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی بینی

بعد از جراحی بینی به مدت 2 الی 3 ساعت  بعد از خروج چیزی نخورید و ناشتا باشید

بعد از آن اگر حالت تهوع و استفراغ نداشتید می توانید در 2 ساعت بعدی، آب به وسیله قاشق بنوشید

بعد از آن، به مدت 24 ساعت فقط مایعات مصرف نمایید.

بعد از جراحی بینی به مدت دو هفته از رژیم غذایی نرم استفاده نمایید و غذاهایی که نیاز به جویدن دارند (مانند سیب و کباب و ته دیگ) پرهیز نمایید. سعی کنید غذاهای کالری دار مصرف نمایید زیرا بدن شما بعد از جراحی زیبایی بینی نیاز به کالری دارد

ممکن است به علت استرس و بسته بودن بینی و یا به علت ترس از حالت تهوع، به مدت یک هفته بعد از جراحی بینی اشتها نداشته باشد. اما حتما باید غذا بخورید. زیرا بدن شما نیاز به کالری دارد. و سعی کنید غذاهایی که مصرف می نمایید کم تر فرآوری شده باشند

سعی کنید از آب میوه های تازه و طبیعی استفاده نمایید زیرا جهت رفع تورم و ترمیم بینی مناسب می باشند. آب میوه های مصنوعی و پاکتی تاثیر زیادی ندارند.

سعی کنید به رژیم غذاییتان ، مقداری فیبر اضافه نمایید. فیبر ها مکانیزم دفع بدنتان را به حالت عادی بر می گردانند

به مدت یک هفته بعد از جراحی زیبایی بینی غذاهای تند و فلفلی مصرف نکنید

رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی بینی

 

شست و شو بینی پس از انجام جراحی بینی :

پس از انجام جراحی بینی انجام یکسری از مراقبت های بینی الزامی است و انجام این نکات و رعایت آنها کمک شایانی به بهبود بیماری کرده و باعث گشته میزان تورم بینی زود تر رفع گردد یکی از این نکات که پس از جراحی بینی باید صورت پذیرد شست و شو بینی با محلول شست و شو است .

برای شست و شو بینی راه حل های متعددی وجود دارد اما پزشکان معمولا شست و شو بینی با سرنگ را توصیه می کنند که این روش هم بسیار آسان است و هم اینکه نسبت به سایر روش های شست و شو بینی بهتر می باشد .

نحوه شستشوی بینی معمولا پس از یک هفته از انجام عمل جراحی بینی می باشد و در هفته اول جراحی ، شست و شو با استفاده از قطره چکان یا اسپری بینی صورت می گیرد.

محلول شست وشو بینی سدیم کلراید ۹/۰ می باشد که این محلول از ۹/۰ درصد نمک حل شده در آب می باشد و سچس با استفاده از یک سرنگ ۱۰ سی سی آن را داخل بینی کرده و بینی را شست وشو می دهید .

می توان محلول شست و شو بینی را در منزل و به صورت دستی نیز ساخت روش ساخت محلول بینی بدین گونه است که نصف قاشق چای خوری در یک لیوان آب جوشیده شده حل کرده و اجازه دهید تا این محلول سرد گشته سپس آن را مصرف نمایید .

شما به راحتی و در مدت زمان کمی محلول شست و شو را در منزل ساختید حالا با استفاده از سرنگ ۱۰ سی سی آن را به داخل بینی تزریق کرده معمولا پزشکان توصیه می کنند که به مدت زمان تقریبی ۳ الی ۴ ماه بینی را با محلول شست و شو انجام دهند شست و شو در ماه های اول سبب شده که از کیپ نمودن بینی جلوگیری شود .

 

  آیا می دانید چسب زدن بینی یکی از مهم ترین مراقبت های پس از جراحی ریبایی بینی است ، روش صحیح چسب زدن به بینی را در ذیل بیان می کنیم

روش درست چسب زدن بینی پس از جراحی

چسب زدن از اقداماتی است که بعد از عمل بینی انجام میشود. پس از انجام جراحی بینی پزشکان تاکید براین موضوع رو دارند که حتما باید چسب به بینی زده شود ، چسب زدن به بینی موجب میگردد که از میزان تورم بینی کاسته شود و هم چنین کمک کرده که بینی به نحو بهتری فرم گرفته ، معمولا چسب زدن در دو هفته اول پس از جراحی بینی دو فایده دارد : اولین فایده چسب زدن در دوهفته اول تاثیر فراوانی در از بین بردن تورم بینی دارد و دومین فایده که دارد برای فرم دهی به بینی تاثیر دارد .

در دو هفته دوم زدن چسب بینی برای از بین بردن و تسریع در بهبودی تورم بینی تاثیر به سزایی دارد و پزشکان بسیار توصیه می کنند دوهفته پس از جراحی حتما چسب بینی زده شود تا تورم بینی هر چه سریع تر بهبود یابد.

نحوه چسب زدن بینی بعد ازجراحی زیبایی بینی

 

روش چسب زدن بعد از عمل بینی دارای قاعده خاصی است که در ذیل به شرح آن می پردازیم

 • مرحله نخست : صورت خود را با آب و صابون ملایم شسته ،سپس صورت خود را با حوله خشک نموده
 • مرحله دوم : سپس چسب مخصوص بینی را به اندازه ۱۰ تا ۱۲ سانتی متر جدا کرده و به شکل U(یو شکل) زیر بینی چسبانده ،توجه کنید که چسب نباید جلوی سوارخ های بینی را بگیرد .
 • مرحله سوم : سه قطعه چسب به اندازه های ۳ الی ۵ سانت جدا کرده ، از بالا به پایین به شکل عرضی چسبانده ، توجه شود که لبه های چسب ها باید همدیگر را بپوشاند .
 • مرحله چهارم : در این مرحله باید چسب های عرضی دیگری را جدا نموده و به شکل عرضی روی لایه های قبلی چسبانده .
 • مرحله پنجم: در انتها باید قسمت های اضافی چسب ها با قیچی چیده شود.

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

بعد از جراحی بینی، بر روی بینی اسپلینت و یا گچ بینی قرار دارد. به هیچ وجه نباید گچ و یا همان اسپلینت بینی خیس شود، پس در این مدت نحوه استحمام کمی متفاوت تر از زمان عادی می باشد.

در هنگام استحمام یا از کسی کمک بخواهید که موهایتان را بشوید و شما را همراهی نماید تا گچ بینی خیس نشود و یا می توانید از سرشوهای آرایشگاهی استفاده نمایید.  سعی کنید به هیچ وجه تنهایی سرتان را نشویید زیرا امکان خیس شدن گچ بینی وجود دارد. اسپلینت و یا گچ بینی به دلیل حفاظت از بینی و استخوان و غضروف های ترمیم شده بر روی بینی قرار می گیرند و اگر پانسمان و گچ بینی خیس شود چسب ها بالا می روند و ارزش قرار گیری خود را از دست می دهند و دیگر فایده ای نخواهند داشت و خیس شدن آن باعث ایجاد سوزش و خارش در  فرد می شود و تحمل اسپلینت کمی دشوار می شود

بهتر است قبل از مرجعه به مطب و جراح بینی، استحمام کامل نمایید و صورت را به طور کامل خیس نمایید، اما اسپلینت را دستکاری نکنید. زمانی که گچ بینی خیس شود راحت تر از بینی جدا می شود.

امکان دارد به علت مصرف کردن مسکن ها کمی خواب آلوده باشید. پس حتما مواظب باشید که در حمام لیز نخورید.

بعد از برداشتن اسپلنت، باید جهت کاهش ورم و فرم دهی از چسب بینی استفاده شود، در این حالت می توانید استحمام کنید ، اما حتما باید بعد از استحمام و یا بعد از خیس شدن چسب حتما آن را تعویض نمایید

نحوه استحمام بعد از جراحی بینی

 

به طور کلی نحوه ی استحمام صحیح شامل موارد زیر می باشد:

 • روز بعد از عمل میتوانید از گردن به پایین را شستشو دهید
 • از روز سوم می توانید با استفاده از دوش تلفنی بدن و از پشت سر موها را هم بشویید، بشرطی که صورت خیس نشود.
 • روزی که قرار است برای برداشتن اسپلینت و کشیدن بخیه ها مراجعه کنید، که معمولا روز ششم یا هفتم است، میتوانید دوش کامل همراه با شستن صورت انجام دهید، در صورتی که اصلا به اسپلینت روی بینی دست نزنید.

 

 

 

سوالات متداول جراحی زیبایی بینی

چه سنی جهت جراحی بینی مناسب می باشد؟

رشد افراد باید به تکامل رسد و بعد از آن اقدام به جراحی بینی نمود. به طور معمول دختر ها در سن 16 سالگی و پسرها در سن 17 تا 18 سالگی می توانند اقدام به جراحی بینی نمایند.


تا چه زمانی بعد از جراحی بینی نمی توان از عینک استفاده کرد؟

بیمارانی که عینکی می باشند توصیه می شود حداقل به مدت دوماه از استفاده عینک پرهیز کرده و از روش اتصال نمودن عینک به پیشانی استفاده نمایند .


چه زمانی جهت ترمیم بینی و یا جراحی بینی ثانویه مناسب می باشد؟

برخی افراد به دلیل ناموفق بودن جراحی اولیه بینی و یا بر اثر وارد شدن ضربه به بینی نیاز به جراحی ثانویه بینی و یا ترمیم بینی دارد. که بهتر است تا 1 سال صبر کنند و بعد از آن جراحی بینی ترمیمی انجام شود زیرا در این مدت تمامی اشکالات بینی ظاهر می شوند و ورم بینی برطرف می شود و اشتباهات جراح بینی کاهش می یابد و نتیجه رضایت بخش تر خواهد بود.


تا چه زمان باید از روفتن به سونا و جکوزی و استخر خوددرای نمود؟

بیمار باید دو هفته پس از جراحی زیبایی بینی از رفتن به استخر و سونا اجتناب نماید.


آیا می توان از بیمه جهت جراحی بینی استفاده نمود؟

خیر، تنها جهت رفع انحراف بینی که جراحی درمانی می باشد می توان از بیمه استفاده کرد. و بیمه هزینه درمان را تقبل می نماید. و می توان همزمان جراحی زیبایی بینی را انجام داد، اما هزینه جراحی زیبایی بینی را بیمه تقبل نمی کند.


در هنگام عطسه کردن بعد از جراحی بینی چه باید کرد؟

به بیماران توصیه می شود که در زمان عطسه نمودن از دهان استفاده کنند .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *